Prix Lumières Awards 2021

Eric Irissou
M.Sc. Energy and materials sciences, 2000
Ph.D. Energy and materials sciences, 2005 

Éric Simard
Ph.D. Biology, 2008

Sophie Dufour-Beauséjour
Ph.D. Water sciences, 2021

MEET OUR LUMIÈRES

Prix Lumières Awards 2020

Marco Blouin
MSc Energy Sciences, 1995, and PhD Energy and Materials Sciences, 1998

Marie-Pierre Ippersiel
PhD Urban Studies, 2004

Claudie Beaulieu
PhD Water Sciences, 2009

Christian Reimer
PhD Energy Sciences and Materials, 2018 

Meet our Lumières

Best masters theses or essays and PhD dissertations 2021

Pratik Kumar (Ph.D. Water sciences, 2020) | Centre Eau Terre Environnement | Supervisor: Satinder Kaur Brar

Golara Golbaghi (Ph.D. Biology, 2020) | Centre Armand-Frappier Santé Biotechnologie | Supervisor: Annie Castonguay

Stefania Sciara (Ph.D. Energy and material sciences, 2020) | Centre Énergie Matériaux Télécommunications | Supervisor: Roberto Morandotti

Leslie Kapo (Ph.D. Urban studies, 2021) | Centre Urbanisation Culture Société | Supervisor: Julie-Anne Boudreau

Belmir Jose de Jesus Junior (M.Sc. Telecommunications, 2020) | Centre Énergie Matériaux Télécommunications | Supervisor: Tiago H. Falk

Dazhong Zheng (M.Sc. Experimental health sciences, 2020) | Centre Armand-Frappier Santé Biotechnologie | Supervisors: Mahchid Bamdad (Université Clermont-Auvergne) and Charles Calmettes

Johanna Campuzano (M.Sc. Research practices and public action, 2020) | Centre Urbanisation Culture Société | Supervisor: Nicole Gallant

Marc-Alexandre Fillion (M.Sc. Earth Sciences, 2020) | Centre Eau Terre Environnement | Supervisor: Richard Martel

MEET OUR AWARDEES

Best masters theses and PhD dissertations 2020

Edward Owusu Kwarteng (PhD Virology and Immunology, 2019) 
Centre Armand-Frappier Santé Biotechnologie, supervisor: Krista Heinonen

Amin Ebrahimzadeh (PhD, Telecommunications, 2020)
Centre Énergie Matériaux Télécommunications, supervisor: Martin Maier

Claudie Ratté-Fortin (PhD, Water Science, 2020) 
Centre Eau Terre Environnement, supervisors: Karem Chokmani, Isabelle Laurion

Sara Painter (PhD, Urban Studies, 2019)
Centre Urbanisation Culture Société, supervisors: Raymonde Séchet, Anne-Marie Séguin

Alexandra Gobeil (M.Sc. Applied Microbiolgy, 2020) 
Centre Armand-Frappier Santé Biotechnologie, supervisor: Monique Lacroix

Benjamin Crockett (M.Sc. Energy and Materials Science, 2020) 
Centre Énergie Matériaux Télécommunications, supervisor: José Azaña

Dominic Thériault (M.Sc. Water Science, 2020)
Centre Eau Terre Environnement, supervisor: Karem Chokmani

Marie-Hélène Roch (M.Sc. Urban Studies, 2019)
Centre Urbanisation Culture Société, supervisors: Marie-Soleil Cloutier, Christian Poirier 

Meet our awardees